Home
Předchozí
Další

Planeta Merkur

Vládne
Povýšení
Zničení
Pád
Blíženci, Panna
Vodnář
Střelec, Ryby
Lev
Nachází se ze všech planet nejblíže Slunci a je zároveň i nejrychlejší planetou. V řecké mytologii mu byl přiřknut bůh Hermes. Ruší hranice mezi mužským a ženským, symbolizuje hermafrodita. Merkur je mostem mezi vědomím a nevědomím, mezi hmotou a duchem a také mezi životem a smrtí. Je jakýmsi prostředníkem, jenž na sebe bere vlivy ostatních planet. Ovládá intelekt, jazyk, logické myšlení, komunikaci, obchod a výměnu. Signuje také literaturu, knihy, slovo samo o sobě, krátké caesty, malé dopravní prostředky, studium, žáky, astrologii. Je-li v horoskopu silně prosazen, jedinec je bystrý, pohotový, vzdělaný a šikovný. Negativním projevem této planety může být vychytralost a chybějící morálka. Merkur nezřídka také rád podvádí. Protože je planetou vzdušného charakteru, sám o sobě nic nevytváří, ale spojuje různé elementy (Ohně a Vody, kvality atd., podobně jako vzdušný živel).

Z postavení této planety a obsazení 3.domu lze odhadnout všeobecnou inteligenci, paměť, schopnost koncentrace a také speciální duševní schopnosti. Na vzájemném vztahu mezi Sluncem a Merkurem lze vypozorovat, jestli bude myšlení originální, nebo svázané tradicemi a společenskými normami. Poloha Merkuru v jednotlivých znameních zvěrokruhu zároveň také určuje mentální typ osobnosti. Aspekty Merkuru stanovují typ inteligence. Ukazuje na oblast, kde máme největší šance na učení, kde můžeme rozvíjet intelekt.

Na tělesné úrovni ovládá verbální komunikační orgány, tedy jazyk, mimické svaly, hlasivky, hroty plic, ramena, paže, prsty, zápěstí, záprstí a lopatky, motorické nervy a také dýchání, jakožto proces (nervová centra v mozku), výměnu plynů v alveolách a předávání vzruchů na synapsích neuronů.

Home
Předchozí
Další
Poslední aktualizace 13.05.15, 16:05:54