Home
Další

1. Úvod

Astrologie patřila v minulosti k základnímu vzdělání každého učence a měla kardinální vliv na utváření představ o světě. V současnosti ji zná každý minimálně z týdenních nebo deních astrologických předpovědí pro jednotlivá znamení zvěrokruhu, které je možné nalézt ve většině bulvárních plátků nebo v novinách a nově také z televizních pořadů týkajících se karetních předpovědí budoucnosti. Bulvární horoskopy však dělají bohužel astrologii spíše negativní reklamu a devalvují její spolehlivost. Jedná se o horoskopy, které jsou tak zobecněné a zjednodušené, že jejich vypovídací hodnota je téměř nulová. Mnoho lidí potom na základě zkušeností s nimi řadí astrologii jako celek do oblasti "pavěd", šarlatánství a naprostých nonsensů a nejspíš ani netuší, jak vlastně vypadá skutečný, kompletní a se všemi náležitostmi zhotovený horoskop a jaké množství užitečných informací může člověku poskytovat.

Astrologie je a není vědou stejně jako jsou a nejsou vědou humanitní obory, filosofie, psychologie, medicína, ekonomie, management, marketing, finanční a kapitálové trhy atd. Žádná věda spojená s člověkem není exaktní. Vedle mechanických teorií existují oblasti nepostižitelné kauzalitou, zákonem příčiny a následku.

Je patrné, že astrologie, numerologie a podobné esoterické, hermetické a holistické směry zažívají v posledních letech zřetelný boom. Vznikají celé nové způsoby holistického léčení jako Reiki, na popularitě znovu získává i joga nebo ajurveda ad. Vzrůstající zájem o astrologii je patrný i z regálů knihkupectví, kde díla zabývající se touto a související s touto naukou, zabírají často více místa než třeba publikace klasické psychologie. Stále více lidí si uvědomuje koresponedenci charakteristik znamení zvěrokruhu s lidmi v jejich okolí, kancelářské prostory a doplňky četných firem nesou jména a obrazce astrologických symbolů, častěji je také možné zaslechnout konverzaci lidí na téma astrologie.

Astrologie však pořád nemá status oficiálně uznávané disciplíny a přestože např. již Carl Gustav Jung říkal, že "Moderní astrologie se stále víc a více blíží psychologii a klepe už slyšitelně na dveře univerzit", pojí se s ní spíše představa šarlatánství.

Autor se zabývá astrologií jako koníčkem a současně i takovým průvodcem a pomocníkem v životě a ve světě již cca 7 let. Těmito stránkami by se chtěl pokusit rozšířit povědomí o ní a ukázat čtenáři, že se v ní skrývá mnohem větší potenciál, než by si mohl myslet na základě všeobecně rozšířeného názoru, který o ní panuje.

Home
Další
PoslednĂ­ aktualizace 13.05.15, 16:05:54